domingo, 4 de Fevereiro de 2007

Manifesto galego de solidariedade com Iñaki de Juana

As pessoas, organizaçons e colectivos abaixo assinantes queremos manifestar a nossa solidariedade com Iñaki de Juana Chaos, preso político basco em greve de fame, e demandar das autoridades espanholas a sua imediata posta em liberdade.

Entendemos que a situaçom que na actualidade sofre Iñaki de Juana é um caso evidente de perseguiçom por motivos políticos. A condena, recentemente imposta pola Audiência Nacional, e recorrida diante do Tribunal Supremo, a 12 anos de prisom sob a acusaçom de um delicto de ameaças terroristas supostamente recolhidas em dous artigos de opiniom publicados na imprensa, é umha burla aos mais elementares princípios democráticos.

À vista dos factos, e em virtude do debate suscitado na cena pública, temos que acordar que o único “delito” polo qual realmente está a ser perseguido Iñaki de Juana é o de fazer parte de um determinado movimento político submetido a um proceso de criminalizaçom e assédio, representando a sua permanência em prisom mais um passo de umha estratégia repressiva.

A Iñaki estám a matá-lo por ser abertzale e de esquerda, do mesmo jeito que ilegalizam organizaçons políticas e sociais, proíbem manifestaçons e fecham jornais.

Nom há soluçom possível para o conflito político entre Euskal Herria e o Estado Espanhol se nom houver umha vontade manifesta de ensaiar a via do diálogo e o respeito polos direitos democráticos.
.............................................................
245 Pessoas Assinantes

Marcos Abalde Covelo, Engenheiro Industrial
Xerardo Abraldes Fernández, CIG
Sabela Agrelo Castro, Conselho Nacional de AGIR
Graciela Alba Burgos, Presidenta da Federación Galega de Asociación de Imigrantes "Fillos do Mundo"
Fernando Albar Peres, Desenhador Gráfico (Ponte Vedra)
Antolin Alcántara Alvarez, CIG
Paula Alexandre Teixeiro, Filóloga
Pablo Alonso Alcalde, Fareiro (Vigo)
Mercedes Alvarez Gonzalez, Profesora
Antón Álvarez Sanz, Jornalista
Héneri Álvarez Paderme, Estudante do Milhadoiro
Xesus Álvarez Rodríguez, Trabalhador da sanidade (Corunha)
Bráulio Amaro Caamaño, Profesor (Vigo)
Cristina Amor Faia, Vixilante de Museos
Alberto Angulo Paredes, Estudante de Jornalismo
Xan Carlos Ansia, Sindicalista
Inhigo J. Ansotegi Soares, Adegueiro
Hadriam Argibai Pedrosa (Ponte Vedra)
Manuel Ayán Diaz, Escolante
Maria Bagaria Fra
Isaura Barciela Varela, Professora
Iago Barros Minhons, Conselho Nacional de AGIR
Diego Bernal Rico, Mesa Nacional de BRIGA
Alejandro Bolivar Estévez, Pintor
Xurxo Borrazás Fariña, Escritor
Henrique del Bosque Zapata, Professor
Debora Botana Lado, Trabalhadora da Hotelaria (Corunha)
Xoán Carlos Bouso Carballeira, Trabalhador assalariado (Mondonhedo)
José Luís Bóveda, Emigrante
Gema Branco Martins, Responsável Comarcal de NÓS-UP de Corunha
Pedro M. Bravo López
Guilherme Brea Farinha, Trabalhador e independentista galego
Manolo Caamaño Añon, Ceramista
Purificacion Cabido Pérez, Ensinante
Fabián Cacheiro Paradela, Calderero (Vigo)
Manolo Camba Gayoso, Carteiro (Corunha)
Noela Campanha Bermudes
Francisco Xabier Campos Rei, Enxenheiro Industrial
Comba Campoy Garcia (Compostela)
Carlos Campoy Vasques, Estudante de Português EOI (Compostela)
Irene Cancelas Sánchez, Jornalista
Hadrian Candal Castro, Estudante Xornalismo - Galiza Nova da Corunha
Xosé M. Candal García, Emigrante (Canarias)
Cesar Caramés Branco (Ames)
Pablo Cesar Carral Maceiras
Francisco Xabier Cartelle Pérez, CIG
Maurício Castro Lopes, Porta-voz Nacional de NÓS-UP
Aurelio Castro Varela, Xornalista
Rubem Centeno Paradela (Corunha)
Rocío Cibes Graña (Compostela)
Xosé Collazo Castro, Profesor (Moaña)
Borja Colmenero
Rute Cortiço Franco, militante de AGIR
Vitor Manoel Crespo Martinez (Arcade-Soutomaior)
Susasa Dalila Garcia, Dependienta
Maria dos Anxos Delgado Núñez, Empresaria
María Xesús Delgado Nuñez, Funcionaria
José Dias Cadaveira, Responsável Comarcal de NÓS-UP de Compostela
Afonso Diaz Andres, A.C. A Revira (Ponte Vedra)
Uxío-Breogán Diéguez Cequiel, Historiador
Xesús Diz Gómez (Vigo)
Vitor Dominguez Pintos, Estudante de telecomunicacións (Arousa)
Helena Embade Pita, Responsável Nacional da Mulher de NÓS-UP
Luz Fandiño Rodríguez, Pensionista
Sheila Fernandes Migues, Conselho Nacional de AGIR
Alexandre Fernandes Ramos, C.S. A Esmorga (Ourense)
Rodolfo Fernandes Vasques, membro de Siareir@s Galeg@s
Ana Fernandes Veiga (Ponte Areias)
Luis Fernández Ageitos, Secretário da Federación de Asociacións Galegas da Arxentina
Xuan Xose Fernández Ageitos, Presidente da Sociedade de Ribeira de Buenos Aires
Silvia Fernández Bogo, Engenheira Química (Trasancos)
Antolina Fernández González, Psicodramatista (Ponte Vedra)
Maruxa Fernández Martínez (Vigo)
Rubén Fernández Monteagudo, Estudante e traballador do ensino
Xan Antón Fernández Pequeno, Traballador en precario (Baixo Miño)
Alicia Fernández Rodríguez, Estudante e Poeta
Peregrina Ferrenho Garcia, Trabalhadora da Junta da Galiza
Iago Figueiras Rodríguez, Estudante
Ugio Formoso Lopes, Militante independentista
Vreixo Formoso Lopes, Militante independentista
Antón Fortuna Rodríguez, Militante ecoloxista
Maria Fullana i Montoro (Ourense)
Almudena G. Solha, Trabalhadora Emigrante (Inglaterra)
Júlia Garcia do Cobo, Bibliotecária da USC (Compostela)
Domingos Antom Garcia Fernandes, Filósofo
Gustavo Garcia Fernández, Advogado
Miguel Garcia Nogales
Eduardo Garcia Parada, Profesor (Vigo)
Zélia Garcia, Xornalista (Vigo)
Iván Garcia Riobó, Xornalista
Carlos Garcia Seoane (Narom)
Antón Gomez-Reino Varela, C.S.A. Atreu! (Corunha)
Xan Gómez Viñas, Bolseiro
Senim Gonçalves Banho, Conselho Nacional de AGIR
Luís Gonçalves Blasco "Foz", Profesor de secundária aposentado
Alberto Gonçalves Herrero, Obreiro e Delegado Sindical
Teresa Gonçalves Peres, Dona de Casa
José Antom González Maceiras, Autónomo
Brais González Pérez, Estudante USC (Salceda de Caselas)
Francisco Manrique González Rodríguez, delegado sindical da CIG
Xosé Luís González Sende "Sechu Sende", Professor
Xosé Antonio González Vázquez
Rosalia Grandal Montero, Filóloga
Gabriel Fernando Iparraguirre Frau, Autónomo
X. Carlos Hidalgo Lomba (Compostela)
Tiago Igrejas Peres (Vigo)
Maria Victoria E. Juncal Blanco- Graduado Social (Pontevedra)
Xulio Leal Carreira, Profesor IES
Ramiro Ledo Cordeiro
Íria Leis Figueiroa, Teleoperadora (Corunha)
German Lemos Pereira, Operário da Pedra (Ponte Areas)
Francisco Xavier Lodeiro Amado, Estudante (Corunha)
Olalha Lopes Barro, Desempregada
Ernesto Lopes Dias, Carpinteiro
Joám Carlos Lopes Dias, Delegado sindical da CIG
Rubém Lopes Quintáns "Rucho", C.S. A Esmorga (Ourense)
Bruno Lopes Teixeiro, Direcçom Nacional de NÓS-UP
Xende Lopes Teixeiro, Estudante (Ferrol)
Pilar López Lago
Marcos López Martins, Advogado
Joám Francisco Lôpez Peres, Funcionário
Celso X. López Pazos, Profesor (Vigo)
Aaron López Rivas, Estudante
Charo López Sánchez, Estudante (Compostela)
Ramom Lôpez-Suevos Fernández, Profesor da USC
Eduardo Lorente Andrade, Auxiliar de Serviços (Compostela)
Daniel Lourenço Mirom, Mesa Nacional de BRIGA
Isaac Lourido Hermida, Trabalhador precário
Breixo Lousada Valdês, Desenhador Gráfico
Igor Lugris Alvares, Direcçom Nacional de NÓS-UP (Berzo)
Pepe Maio Abeixón, CIG
Antia Marinho Ribadulha (Ponte Vedra)
Anxela Mariño Lopez, Profesora (Vigo)
Pablo Martines Martines, Estudante (Ponte Vedra)
Xandra Martínez, Estudante
José Miguel Martínez Campos, Forestal - CNT
Xulio Anxo Martínez Costas, Delegado Sindical CIG (Vigo)
Xurxo Martínez Crespo, Presidente da Federación Galega de Asociacións de Emigrantes Retornados
Hadrián Martínez Garrido
Xurxo Martínez Otero, Vixiante de Museos
Gracia Martínez Paz, Estudante (Corunha)
Fernando Martins Lôpez, Electricista (Narom)
Carlos Xabier Martins Louro, Estudante
Cristina Martins Teixeiro, Estudante
Urbano Medranho Fernandes, Pre-reformado do Metal
Íria Medranho Gonçalves, Local Social Baiuca Vermelha (Ponte Areas)
Rubén Melide Romai, Trabalhador precário, Val da Amaía
Alba Mendes da Penha, Estudante
Afonso Mendes Souto, Desempregado
Manoel Mera Sanchez, CIG
Ângelo Meraio, Estudante (Compostela)
Alberte Moço Quintela, Desenhador Gráfico (Vigo)
Carlos Morais Alvares, Secretário-Geral de Primeira Linha
Xavier Moreda, Vigo de Esquerda
Jaime Mosqueira Moré, Trabalhador da Construcçom
Hadriám Mosqueira Paços
Natália Moure Lópes , Estudante
Ramom Muntxaraz Muntxaraz, Médico Psiquiatra
Rubén Neira Caridad, Estudante da UdC
Miguel A. Neira Romero
Carlos Ngudi Comesanha, Desenhador Gráfico
Alexandre Novoa Garcia, Trabalhador emigrante
Minerva Oliveira Vilela, Corunha
Maria Osório López, Estudante (Compostela)
María Inmaculada Otero Baamonde, Enfermeira
Rubem Outeiro Lopes, Operário do Metal
Luis Paradelo, Escritor
Manel Pardo Corral, Xornalista (Compostela)
Fermin Paz Lamigueiro, membro da Executiva Confederal da CIG
Joám Francisco Paz Lopes, Funcionário
Beatriz Peres Bieites, Professora (Compostela)
Joám Peres Lourenço, Auxiliar de Serviços
Oscar Peres Vidal, Operário da Construcçom (Narom)
Lois Pérez Leira, Unidade da Esquerda Galega (Vigo)
Adriana Pérez Villanueva
Mar Peteira Cabana, Secretária de Inclusión Social da Executiva Confederal da CIG
Luzia Picher Fontao, militante de AGIR
Ângelo Pineda Marinho, Sociólogo (Corunha)
Paula Pereira Carreiro, Estudante (Ponte Vedra)
Antia Pereira Carreiro, Trabalhadora emigrante
Celia Pereira Porto
Alberto Pereira Suárez, Mestre
Abel Pérez Abalde (Vigo)
Jorge Pérez Arias, Estudante
Xurxo Pérez Pintos, Profesor
Paula Pin Lage
Sérgio Pinheiro Pena
Xosé Maria Pinheiro Portela, Actor
Guilherme Presa Suárez, Advogado
Laura Quintillan Núñez, Música
Marina Quintillan Núñez, Música
Eva Rei Outeiro (Compostela)
Sergio Rey Mosteiro, Estudante (Amaia)
Maria Jesús Rial Romám, Administrativa (Vigo)
Roi Ribeira Becerra, Militante nacionalista (Compostela)
Paulo Rico Painceiras, Preimpressor
Laura del Rio Gundin, Estudante
Alexandre Rios Bergantinhos
Noa Rios Bergantinhos
Carlos E. Ríos Regueira, Traballador administración pública
Ines Rodo Montes
Noelia Rodrigues, Estudante (Ourense)
Aldo Ariel Rodríguez Barbosa, Autónomo
Daniel Rodríguez Cao, membro do movimento estudantil assembleário
Manuel Rodríguez Fernández (Corunha)
Roberto Rodríguez Fialhega
José Antonio Rodríguez Rivera, Mestre
Xoán Rodríguez Sampedro, Estudante
Duarte Romeu Varela, Estudante da USC
Bráulio Ernesto Roux Padilla, Pintor automoción
Jaime S. Quintela, Trabalhador emigrante (Inglaterra)
Eduardo Sanches Maragoto, Professor EOI
Javier Sanguiao Paulo, Estudante Filosofia
António Sampil Pequeno (Vigo)
Fernando Santamaria Lozano, Xubilado (Compostela)
Mª Carme Santiso Blanco, Mestra
Rosa Santorum Paz, Professora
Xosé Luís Santos Cabanas, Trabalhador USC
Laura Seco Benso
Patrícia Soares Saians, C.S. Henriqueta Outeiro (Compostela)
Manolo Soto Martins, SCD Condado
Elvira Souto Presedo, Profesora da UdC (Corunha)
Manolo Souto Vidal, Empregado
Mercedes Suárez Pazos, Professora de Universidade
Carlos Suárez Vázquez, Estudante
Paulo Tobio Espinho (Vigo)
Anjo Torres Cortiço (Bueu)
Fernando Trigo Chouzinho, Estudante (Compostela)
Aida Vásques Varela, Teleoperadora (Corunha)
Camilo Vázquez García, Profesor da Universidade de Vigo
Xosé Viana Garcia, Trabalhador (Vigo)
Xosé E. Vicente Caneda (Compostela)
Ramiro Vidal Alvarinho, Direcçom Nacional de NÓS-UP
Luís Alonso Vidal Conde, Professor
Xan Vieito Cabo, membro da assembleia do C.S. Atreu!
Raimundo Viejo Viñas, Profesor de Teoria Política da UPF
Iago Vilar Neves, C.S. A Esmorga (Ourense)
Jéssica Maria Vilas Martínez, Estudante (Amaía)
Manuel Vilaverde Álvarez, Estudante-Operário
Carmela Villanueva Albert, galega na diáspora, funcionária da UPNA e militante da esquerda abertzale (Iruñea)
Alba Viñas Gallego, Filóloga (Vigo)
Ainhoa Viñuela Don, Colectivo de Arrincadeira (O Ribeiro)
Alberto Vizoso Losada, Informático (Corunha)
Manuel Zabala Iglesias, Traballador da recollida do lixo (Vigo)